Zvogëloni Poret e Fytyrës: Transformoni Lëkurën Tuaj

Poret e zmadhuara të lekurës janë shkak për shqetësime estetike duke krijuar pamjen e një lëkure të pakuruar.

Duke përdorur këto përbërës kozmetikë në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën, mund të përmirësoni pamjen e poreve të fytyrës dhe të arrini një lëkurë më të lëmuar dhe më të shëndetshme. Është e rëndësishme të ndjekni një rutinë të rregullt për të parë rezultate të dukshme.

Pastruesit me Acid Salicilik

Acidi salicilik është një nga përbërësit më efektiv për të pastruar thellë poret dhe për të reduktuar pamjen e tyre. Ky beta hidroksi acid (BHA) depërton në pore dhe ndihmon në tretjen e yndyrës dhe qelizave të vdekura të lëkurës që bllokojnë poret. Përdorimi i një pastruesi me acid salicilik në rutinën tuaj të përditshme mund të ndihmojë në mbajtjen e poreve të pastra dhe të zvogëluara me kalimin e kohës.

Tonerët me Niacinamid

Niacinamidi, ose vitamina B3, është një përbërës shumëfunksional që ndihmon në zvogëlimin e pamjes së poreve duke rregulluar prodhimin e yndyrës dhe duke përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Tonerët që përmbajnë niacinamid janë veçanërisht të dobishëm për njerëzit me lëkurë të yndyrshme apo të kombinuar, duke i dhënë lëkurës një pamje më të lëmuar dhe më të freskët. Përdorimi i rregullt i këtyre tonerëve mund të rezultojë në përmirësime të dukshme në strukturën e lëkurës.

Serumet me Retinol

Retinoli është një derivat i vitaminës A që nxit rigjenerimin e qelizave dhe stimulon prodhimin e kolagjenit, duke ndihmuar në zvogëlimin e poreve. Serumet që përmbajnë retinol janë të fuqishme dhe mund të përmirësojnë pamjen e përgjithshme të lëkurës duke e bërë atë më të butë dhe më të lëmuar. Megjithatë, retinoli mund të jetë irritues, prandaj është e rëndësishme të filloni me një koncentrim të ulët dhe të përdorni krem mbrojtës nga dielli gjatë ditës.

Maskat 

Maskat me argjilë janë të shkëlqyera për thithjen e tepërt të yndyrës dhe për tërheqjen e papastërtive nga poret. Argjila ka veti pastruese dhe astringente që ndihmojnë në pastrimin e thellë të lëkurës, duke e bërë atë të duket më e freskët dhe më e pastër. Përdorimi i një maske me argjilë një ose dy herë në javë mund të ndihmojë në mbajtjen e poreve të pastra dhe të zvogëluara.

Hidratuesit Jo-komedogjenikë

Mbajtja e lëkurës të hidratuar është esenciale për të ruajtur një pamje të shëndetshme dhe të lëmuar. Zgjedhja e hidratuesve jo-komedogjenikë, që nuk bllokojnë poret, është e rëndësishme për të parandaluar formimin e poreve të zgjeruara. Hidratuesit me përbërës si acid hialuronik ose glicerinë ofrojnë hidratim të thellë pa e rënduar lëkurën apo bllokuar poret.

 

-25%
Original price was: 6,500.00 L.Current price is: 4,875.00 L.
-20%
Original price was: 880.00 L.Current price is: 704.00 L.
-20%
Original price was: 6,240.00 L.Current price is: 4,992.00 L.
-20%
Original price was: 11,280.00 L.Current price is: 9,024.00 L.